O nás
Rok po roce

 

Rok 2005

Tak tenhle rok byl ve znamení doktorů, cvičení a plavání. Jezdili jsme na kontroly do nemocnice na neonatologii, neurologii, oční, neurochirurgii, ortopedii, chirurgii, plicní, rehabilitační. Cvičit jsme jezdili Vojtovu metodu do Olomouce do RL Corpusu a na plavání. Kluci pak cvičili ještě doma několikrát denně. Často se usmívali a rádi si hráli pod hrazdičkou se zavěšenými hračkami. Dělali nám velkou radost.


 

Rok 2006

Rehabilitaci jsme doplnili o baby masáže a aromaterapii, vyzkoušeli jsme „létání“ miminek a jezdili jsme plavat. To se klukům moc líbilo. Patrik zvládal i přijímal cvičení celkem dobře, nicméně žádné viditelné pokroky se nedostavily. Robik zase odmala moc cvičit nechtěl, moc dobře Vojtovu metodu nepřijímal, nicméně asi v roce se poprvé otočil ze zad na bříško. Jé to bylo slávy, když se jako prkýnko převalil na pupíka. Postupně přidával oporu o lokty i o natažené ruce. Poloha na bříšku mu umožnila více si hrát s hračkami a zajímat se o svět. Když postupně přidal plazení, jeho první cesta vedla k rádiu, kde si začal sám obsluhovat všechny ty čudlíky. Obliba techniky a písniček mu zůstala dodnes.


 

Rok 2007

Měli jsme celkem daný režim: kontroly u doktorů, cvičení, plavání, Bowenova masáž, kraniosakrální osteopatie. Za cvičením jsme jezdili do Prahy k paní doktorce Kleplové a docházeli jsme na rehabilitaci. Patrik si rád hrál se zavěšenými předměty a Robik přidal takové svoje „lezení“ a uměl se přitažením postavit u nábytku. Umí se i sám tak nedokonale posadit, ale pouze s pokrčenými koleny. Jeho nejčastější poloha byla a je dodnes w sed, kdy klečí se zadečkem mezi patama. U Robika se také rozběhlo mluvení a začal si říkat na záchod, takže jsme bez plenek, šikula.


 

Rok 2008

Chlapečkům jsme dopřáli v létě pobyt u moře, moc jsme si ho užili celá rodina. Taky jsme tento rok absolvovali náš první 14-i denní rehabilitační pobyt v Adeli v Piešťanech, o kterém jsme se dozvěděli z časopisu. Cvičení probíhalo 6x týdně 2 hodiny ve speciálních „kosmických“ oblečcích, doplněné bylo masážemi, bahenními zábaly, kyslíkovou terapií, laserovou akupunkturou a manuální terapií. Patrik tam získal lepší fyzickou kondici, celkově se dost zpevnil, naučila jsem se tam provádět orofaciální stimulaci. Robertovi se tento rehabilitační pobyt také líbil, přijímal ho velice dobře, byť byl hodně intenzivní. Hodné tety mu říkaly říkanky a rytmicky zpívaly u cvičení a tak byl spokojený a my taky. Celkově posílil, zlepšil mluvení a i když sám stále nestojí, zlepšilo se mu držení těla a více došlapuje na paty.


 

Rok 2009

Patrik byl na operaci hlavičky, naštěstí všechno dobře zvládl, i se rychle z operace zotavil. Začali jsme kluky vodit na dopoledne do rehabilitačního stacionáře (školky), kde měli komplexní péči – rehabilitace, masáže, perličkové koupele, logopedii, psychologii, canisterapii, míčkování, snoezelen. Taky jsme k našemu běžnému režimu ještě zařadili hipoterapii, klukům se koníčci moc líbí a umí si jízdu opravdu užít.

Na podzim jsme absolvovali náš druhý rehabilitační pobyt v Adeli v Piešťanech, intenzivní rehabilitace se opět projevila na celkovém zlepšení kondice, zpevnění a posílení svalů. Bohužel Patrik musel kvůli nemoci nějaké dny cvičení vynechat. Robik si pobyt opět skvěle užíval, tety i strejdové to s ním uměli a při masážích si s tetou domluvil sluchátka a poslouchal si hudbu. Už krásně mluví v celých větách. Stojí s oporou o nábytek nebo např. ťape za kočárkem, takže pomáhá vozit brášku. Ale musí se držet rukama, sám nestojí.


 

Rok 2010

Kluci navštěvují stále rehabilitační školku a odpoledne jezdíme na masáže a koníčky. Občas vyrazíme na plavání do termálních lázní a zvládli jsme s nimi i pobyt u moře. Taky jsme Robikovi na doporučení pořídili chodítko Crocodile, aby se nemusel přemisťovat po kolínkách a mohl si zkoušet i „chůzi“ bez pomoci další osoby. Docela mu to v tom ťape! Má rád počítač, pouští si na něm písničky, pohádky, muzikály i filmy. Sám si vyhledá youtube a už jede!

Patrik je společenský, pohodový, ve školce mu říkají sluníčko, je často pozitivně naladěn a i když nemluví, vyjadřuje radost úsměvy. Má moc rád divadlo, pohádky na DVD, poslouchá rád písničky a raduje se u nich.

 

 

Rok 2011

Vyřídili jsme si další rehabilitační pobyt v Dětské léčebně v Boskovicích, v plánu jsme měli 4 týdny pobytu. Kluci zde měli masáže, perličku, plavání, cvičení, hipoterapii a magnetoterapii. Byli jsme zde moc spokojení, setkali jsme se s milým přístupem od všech. Odpoledne jsme chodili s ostatními rodiči a dětmi do solné jeskyně. Opět zde kluci nabyli svalovou hmotu, získali kondici, byli spokojení a režim si užívali. Bohužel oba kluky zde ve třetím týdnu přepadla viróza a my jsme byli nuceni pobyt předčasně ukončit. V létě jsme vyrazili na krátký pobyt k moři. Protože kluci nechodí, bylo to už docela náročné, nicméně vodu fakt milují, takže radosti bylo plno.

 

Rok 2012

V roce 2012 jsme vážně přemýšleli o pořízení asistenčního pejska pro kluky a byli jsme si i takové soužití vyzkoušet. Zodpovědně jsme však museli uznat a popravdě přiznat sami sobě, že bychom péči o dvojčata plus starost o pejska nezvládli. S klukama trávíme veškerý volný čas na chalupě a věnujeme se masážím a plavání. Stále chodí do rehabilitačního stacionáře, kde mají rehabilitační plán a daný režim. Jen jsou z nich už školáci, takže jim přibyl individuální vzdělávací plán, který zohledňuje jejich možnosti výuky a rozvoje.


 

Rok 2013

V dubnu se nám k naší velké radosti narodil třetí chlapeček Jakub! Měřil 54 cm a vážil 4.340 g. Snažíme se skloubit péči o dvojčata s péčí o naše mimi a zdá se, že to celkem zvládáme. Kluci jsou v pohodě a na Kubíka se smějí jako sluníčka a mají ho rádi. V tomto roce kluci prodělali plané neštovice, Robert vše zvládl v pohodě. S Patrikem to bylo horší, nejenže byl osypaný od hlavy k patě, v očích, v pusince, ještě mu pak po dlouhé týdny přetrvávalo nechutenství a střevní problémy.


 

 

Rok 2014

Jakub nám roste jako z vody a jsme moc rádi, že už od nás začíná okukovat péči o kluky, takže je krmí a dává napít, podává jim sladkosti a taky rád masíruje olejíkem a myslím, že hlavně Robika provokuje k větší aktivitě a snažení. Robert chce být taky ještě víc zapojený do denních činností, taky chce dávat prádlo do pračky, podávat kolíčky, dělat topinky v topinkovači, chodit do obchodu, do bazénu, chodit ven a házet krmení labutím. Dvojčata nadále navštěvují rehabilitační školu, kde mají individuální léčebnou tělesnou výchovu doplněnou o vířivku, Redcord, motomed, balanční cviky, což je všechno výborné, ale tak nějak cítíme, že bychom se měli posunout někam dále a rehabilitaci zintenzivnit.

 

 

 

Rok 2015

V tomto roce kluci končí v rehabilitačním stacionáři, protože už máme 10 let. Tedy jsme jim hledali a našli novou základní školu speciální, jsou zde umístěni v rehabilitačních třídách, tentokrát každý zvlášť, ale stále jsou sousedé a některé činnosti mají společné. Tuto změnu a jiný režim zvládli opravdu bez problémů, zvykli si velmi rychle a jsou v novém maximálně spokojeni. Nadále mají rehabilitaci, masáže, snoezelen, canisterapii, muzikoterapii, v plánu je i logopedie a hlavně – mají skvělé paní učitelky a tety, které si hned oblíbili a pilně a ochotně pracují na dalším rozvoji. Patrikovi jsme pořídili novou jídelní židličku, ve které je spokojený, pěkně v ní sedí a zvýšil se jeho zájem o nabízené hračky a aktivity.

Pokroky jsou sice pomalé, ale stále jsou a jsme za to nesmírně vděční.

 

 

Rok 2016

Těsně před začátkem roku jsme se rozhodli klukům vytvořit webové stránky, kde jsme popsali jejich příběh a začali jsme shánět finanční prostředky na operaci a hlavně rehabilitační pobyty. Díky skvělým přátelům a známým a taky lidem, které osobně neznáme, se nám pro ně podařilo zajistit dostatek financí na absolvování operace Ulzibat a následné rehabilitace (viz poděkování). Byli jsme kladným ohlasem stránek velmi mile překvapeni. Taky jsme se stali členy Asociace rodičů dětí s DMO.

Plánovanou operaci Ulzibat jsme tedy absolvovali v červnu 2016. Ta proběhla naprosto bez problémů, kluci vše v pohodě zvládli a krásně se po ní uvolnili. Patrik měl 28 vpichů po celém těle a Robik „jen“ 12 především na nožičkách. Během prázdnin si dostatečně odpočinuli a v září jsme mohli nastoupit na 4-týdenní lázeňský pobyt v sanatoriu Klimkovice. Tam se nám moc líbilo, kluci cvičili každý všední den 2 hodiny a k tomu měli ještě asi 4 až 6 doplňkových terapií denně jako masáž, bazén, zábaly, jodobromové koupele, interaktivní snoezelen, v tělocvičně potom motomed, vertikalizaci, Robik hippo a spiderwalk, balanční cvičení. Patrik vyzkoušel jízdu na AKKA Platform a ergoterapii - harmonizační lehátko.

Po návratu z lázní nám rádio Krokodýl zprostředkovalo zapůjčení Motomedu, tedy mohl Robik dál trénovat nožičky.


 

Rok 2017

Robikovi jsme pořídili nové větší chodítko Crocodile (dodavatel firma R82) a také už má svůj první vozíček od firmy Ottobock. Od března je nově zřízena rehabilitace TheraSuit také v Brně, tedy jsme se s Páťou a Robikem přihlásili na 4 týdny tohoto jedinečného cvičení pod vedením zkušených fyzioterapeutů (provozuje Sarema Liberec, cena 84.000,- CZK za oba na 4 týdny).

 

2.5. - 19.5.2017 - Robik cvičí 3 týdny THERASUIT v Příbrami v neziskovce ALKA o.p.s. viz www.alkaops.cz. Měli jsme opět štěstí na skvělé tety, s Robikem to výborně umí a on krásně spolupracuje.

Cena cvičení: 3000,- CZK/týden

SAREMA Brno

12.6.-23.6.2017 Patrik a Robert - další skvělé cvičení TheraSuit s Táňou, Michalem a Viktorem

 

25.9.-20.10.2017 - Robert - 4 týdny TheraSuit v ALKA o.p.s. Příbram - výborné cvičení pod vedením Anetky a Danušky

Rok 2018

30.4.-25.5.2018 - Robik cvičí 4 týdny v Příbrami - ALKA o.p.s.

Přestože je Robik hroznej puberťák, cvičení mu šlo výborně až na malé výkyvy nálad. Cvičil se skvělou tetou Mílou, Anetkou - pomáhala Míša a taky student Láďa. K motivaci hrála kapela Tři sestry ☺


Školní zájezd do Itálie

9.6.-16.6.2018 ROBERT

Naše škola speciální na Kamenomlýnské v Brně pořádala za pomoci sponzorů školní autobusový zájezd do Itálie do Caorle pro zdravotně znevýhodněné děti. S Robikem jsme tedy absolvovali krásný týdenní pobyt u moře plný sluníčka, koupání a zábavy s prima partou lidí.


22.6.2018 - charitativní turnaj Pétanque 2018 - Záchranné složky Brno

Brněnští hasiči v čele s kamarádem Davidem Jiroušem pořádali dne 22.6.2018 sportovní den - turnaj ve hře Pétanque za účasti nejen HZS Brno, ale i PČR a Záchranné služby. Výtěžek akce se rozhodli věnovat ve prospěch rehabilitací kluků, za což těmto skvělým lidem moc děkujeme. Odpoledne jsme si s vámi moc užili.


22.10.2018 - 16.11.2018 ALKA o.p.s. - 4-týdenní rehabilitační pobyt ROBERT

Další super cvičení s Mílou, Anetkou, Láďou a Leničkou. Robik sice střídal nálady, ale nakonec práci z velké většiny udělal. Za odměnu byl na Halloweenské párty a občas dostal sladkost. Taky odměny v podobě sladkostí rozdával. Slíbil, že zase přijede a že bude makat. Nejlépe místo školy prý, to moc rád. ☺ Posílil střed těla, nohy, zatáhl bříško. Nacvičoval nákrok do stoje z vysokého kleku. Děkujeme ☺


17.10. - 21.11.2018 - PATRIK - samostatný rehabilitační pobyt v Dětské léčebně pohybových poruch v Boskovicích

Patrika k mojí velké radosti přijali do dětských lázní do Boskovic, kde byl poprvé sám bez doprovodu. Termínově jsem se snažila sladit cvičení s Robikem, který cvičí ambulantně a musí mít doprovod, což se podařilo a navíc zde o Páťu bylo špičkově postaráno skvělým týmem zdravotníků. Patrik se okamžitě zadaptoval a zařadil mezí vzorné pacienty, kteří jsou hodní a usměvaví a krásně jedí ☺. Tety včetně paní učitelky si ho oblíbily a už se těší na další jeho návštěvu. Cvičil zde intenzivně s tetou Martinou, měl také mořskou koupel, zábaly, perličku, bazén, Motomed, ergoterapii a navštěvoval zde školu. Uvolnily se mu krásně nožičky a posílil šíjové svalstvo, tedy zlepšil oporu o předloktí. Každý víkend jsem si ho brala domů a 1x v týdnu ho jela navštívit. Byl vždy spokojený a usměvavý.

Ve škole má díky paní učitelce možnost rozvíjet se na speciálním počítači, který obsahuje zábavné výukové hry pro děti s nedostatečnou motorikou. Namísto rukou tady múže ovládat "myš" za pomocí zraku, ve fotkách je vidět jak Patrik úspěšně střílí do lahví na poličce. Koncem února nás čeká také speciální vyšetření zraku.


11.3.-15.3.2019 - ROBERT cvičí v SAREMA BRNO 3 hodiny denně

Vyšel mi "last minute" termín cvičení pro Robika v prázdninovém týdnu a sice nejdřív lehce protestoval, jenže nakonec jako vždy cvičil moc pěkně. Zpevnil si střed těla a nacvičoval vysoký klek. Pod vedením úžasné Aničky ani nestihl mít špatnou náladu, při cvičení spolupracoval, poslouchal oblíbené Tři sestry, holkám taky zazpíval a nejvíc se radoval, když spolu hráli vybíjenou ☺ Děkujeme!


PATRIK - léčebný pobyt v DLPP v Boskovicích 15.4.-20.5.2019

Vloni na podzim byl Patrik tak šikovný a statečný, že jsme znovu zažádali o léčebný pobyt v Boskovicích. Je tady moc spokojený a u personálu oblíbený. Kromě víkendů a středy zde byl sám a vše zvládl na jedničku. Cvičení jsme zaměřili na zpevnění šíje a protažení zlobivých kyčelních kloubů. Opět si ho všichni chválili a my moc děkujeme za vzornou péči.

 

 

 


ROBERT - rehabilitace v Příbrami (ALKA o.p.s.) 20.4.-15.5.2019

Robik cvičí tentokrát s tetou Jančou, kterou si velmi oblíbil, skvěle ji poslouchal a při cvičení velmi dobře spolupracoval. Těšil se s ní na jejich závěrečné pěvecké duety, které fungovaly jako perfektní motivace, na pozadí jí pouštěl Jarka Nohavicu a Janča se výborně naučila text, aby byl Robik spokojený. Užili jsme si krásné jaro v Příbrami a Robika doprovodil na rehabilitaci i skvělý brácha Jakub ♥.